avatar
avatar
avatar

Fråga experten: Betong som inte torkar

Vi har ett betongvalv, 16 cm, WTC 0,56, som göts för snart 13 månader sedan. Enligt indikationsmätningar på ytan, har den fortfarande över 100 % RF. Vi har läst om att man kan hamna i ett läge där betongen nästan inte torkar alls, eller i varje fall oerhört långsamt. Ligger det någon sanning i det och vad kan man i så fall göra? Och med tanke på vad ytmätningen visar; kan en riktig mätning i borrat hål, ändå visa på så låga värden så att man kan lägga ytskikt?

/

Kristina Harsbo

Experten svarar:

Hej Kristina

Ett 16 cm bjälklag/valv med vct 0,56 och dubbelsidig uttorkning borde efter ett år ligga på ca 85% RF. Jag antar då att det haft möjlighet att torka mot omgivningen, dvs att du hat tätt hus och värme den mesta tiden. Betongen har då en fuktfördelning över tvärsnittet där det är torrare nära utan och fuktigare i mitten. Så vid ytan bör det vara lika RF som i rumsluften (ca 60%) och i mitten av bjälklaget 90-95%.

Tillverkaren av ytskikt (parkett, fuktspärr, plastmatta, mm) brukar ställa krav på att betongen skall ha torkat till ett visst RF (kritiskt RF). För att verifiera detta brukar man mäta RF i betongen (borrhål) på så kallat ekvivalent mätdjup, vilket motsvarar ett medel av RF över tvärsnittet. För platta på mark är djupet 40% av tjockleken, och för bjälklag brukar det vara 20-25% av tjockleken.

Att mäta betongens RF med en fuktindikator (av typen man håller på ytan) funkar inte, dessa instrument är bara indikatorer. Även om de säger sig kunna mäta RF en bit ner i betongen, är det bara ytan de indikerar. Men de kan vara bra att använda att skanna över ett område för att se var det är fuktigast, och då hitta lämpligt ställe att göra sin borrhålsmätning. Det kan exempelvis vara där där det stått vatten på ytan eller nära murverk.

Om du mäter 100% RF, och det inte har varit vatten på ytan i närtid, ligger ingen sanning i detta värde. Dessutom kan det inte vara 100% RF i betongen, de det basiska (alkalierna) i betongen gör att uttorkningen startar på 98%.

Har man limmad plastmatta är det ofta krav på 85% RF, och parkett på plastfolie kan det vara 90% eller 95%. Jag vill påstå att man kan lägga parkett utan att mäta RF i betongen, men däremot när det är plastmatta är det viktigt att ha koll så betongen är tillräckligt torr. Det är egentligen inte fukten i sig som är problematisk, utan oftast kombinationen fukt och alkalier. Så avjämnar man med ett lågalkaliskt spackel kan det funka med ytskikt vid högre RF.

Lycka till.

Oskar

avatar
Oskar Esping

Tekn. dr. Thomas Betong och Thomas Concrete Group

Varukorg
Translate
Rulla till toppen