Fråga Experten: Bedömning av vägg?

Vi bor i ett radhus som är byggt 1960. Badrummet är renoverat 2005 av den förrförra ägaren och så här det ser ut och än mer när resten av fixmassan tagits bort. Tacksam för bedömning.
/Barbro

Det som ser
mindre bra ut är att murblocken av lättbetong, som med stor sannolikhet är av Ytong, har skadats i ytan. Av bilden är det svårt att bedöma orsak och omfattning av skadan.

Normalt sett är denna konstruktion dock ganska så robust, vilket troligen gör att det inte handlar om något större problem att efter lagning fortsätta att använda väggen. Det skulle kunna handla om att kakelfixet har haft så stark vidhäftning att skadorna på blocken har åstadkommits vid borttagningen av kaklet.

Om däremot kaklet har lossnat av sig själv kan det finnas anledning att rådgöra med en byggtekniker om orsak. Exempelvis statiska deformationer eller frysning om det rör sig om en yttervägg. Ytterligare andra orsaker kan detta senare fall finnas.

Arne Hellström

Varukorg
Translate
Rulla till toppen