Hej David
Det funkar fint att ”modifiera” säckad finbetong till självkompakterande betong (SKB). Förs och främst behöver man tillsätta flytmedel (vattenreducerare, plastiserare, osv), vilket är ett tillsatsmedel som gör att betongen får lös konsistens utan att mer vatten tillsätts (dvs inte höjer vatten-cement-talet, vct). Men när man tillsätter en relativt hög dosering flytmedel, som behövs för en SKB, kommer betongen separera (stenen sjunker och pasta/slam till ytan). För att förhindra detta behöver man tillsätta mer finmaterial, samt gärna öka pastavolymen något.
Till en SKB behövs uppskattningsvis ca 1,0% (av cementvikten) flytmedel och kalstensfiller motsvarande ca 1/4 av cementvikten. Så om man antar att en säck finbetong har rekommenderad vattenhalt 2,7 liter och vct 0,60 (se produktbladet), blir cementhalten 2,7/0,60= 4,5 kg. För att då få till en SKB, kan man sänka vattenhalten något (ca 2,4 liter), tillsätta ca 45 gram flytmedel och ca 1,2 kg kalkfiller.
Flytmedlet och ökade finmaterialet gör att en SKB kan behöva blandas lite extra noga. Det kan vara bra att ”hålla igen” lite på flytet, och dosera i lite försiktigt efter behov. Risken är annars att betongen blir överdoserad på flytmedel och separerar. En separerad betong får dålig yta och ökad sprickbildning. För att ”rädda” en separationsbenägen SKB kan extra kakfiler tillsättas eller mer av den säckade finbetongen. En annan effekt av flytet är att det retarderar betongen , speciellt när man har en SKB med lite högre flytdosering. Det gör att man kan behöva vänta lite längre innan ytan glättas, ökar vikten av skydd mot tidig uttorkning, samt att bibehålla värmen vintertid. En SKB bör inte vibbas då det kan göra att betongen separera, det brukar räcka att sloda (typ rörsloda) av eller dra av ytan.
Kalkfiller kan gå att få tag som privatperson, kan finnas på säck i välsorterad bygghandel. Får man inte tag i kalkfiller kan man i stället dra ner på vattenmängden så vct blir motsvarande ca 0,40 (ex med 4,5 kg cement blir det 0,40×4,5= 1,8 liter). Flytmedel är nog svårt att få tag i som privatperson, men om du hälsar på hos din närliggande betongfabrik kan du säkert få lite i en flaska/dunk.
Lycka till betongblandningen och pumpningen.
/Oskar