avatar
avatar
avatar

Fråga experten: Ombyggnad lada till lägenhet

Hej,
Vi har en nybyggd (2019) lada/garage som vi vill göra om till en lägenhet där halva markplan/plattan ska användas till dem varma innerdelen och resten av plattan kommer fungera som garage. Ytterväggarna står idag på kantelement eller nån form av klack av lecablock eller liknande. Plattan är isolerad med ca 10 cm cellplast.

Min tanke är att vi endast ska lägga en åldersbeständig plast uppe på plattan som sedan går upp över kantelementet och tejpas mot undersidan av syllen på befintliga stommen som står på kantelementet/lecastenen (Vi ska tilläggsisolera väggarna inifrån och ska därför öka på stommens dimension), för att sedan lägga klickgolv direkt uppe på plattan i den varma delen, dock utan golvvärme. Finns det någon risk med detta och vad föreslår ni i såfall att vi gör för alternativ lösning?

/

Simon

Experten svarar:

Hej Simon

Om jag förstått rätt har ni en betongplatta med 10 cm cellplast under. Och ni tänker ha en uppvärmd del och en del som garage. Jag ser inga problem med detta, möjligtvis kan det bli lite kalla golv längs ytterväggen och väggen mot garaget. Och ni har kanske lite värme i garaget.

Det finns gott om bostäder byggda på detta sett, många byggda på 70- och 80-talet, där man har kontinuerlig platta eller bjälklag som ger köldbrygga in i rummet.

Lycka till med bygget.

Oskar

avatar
Oskar Esping

Tekn. dr. Thomas Betong och Thomas Concrete Group

Varukorg
Translate
Rulla till toppen