avatar
avatar
avatar

Fråga experten: Fönsterskador av lakvatten från högtryckssprutning av betongerna takpannor.

Kan detta orsaka etsning på fönsterglasen?

/

Claes-Åke Bruno

Experten svarar:

Hej Claes-Åke

Glas är motståndskraftig mot de flesta syror, men inte mot alkaliska (basiska) lösningar. Glaset i sig innehåller alkalier vilka kan laka ut och etsa glaset, exempelvis mellan glasrutor när det varit fuktigt och ses som grå beläggning på glaset. En beläggning som inte går att tvätta bort. Denna etsning (korrosion, oxidering, mm) benämns ibland som ”anlöpning”.

Kombinationen betong och glas är inte optimal, eftersom betong innehåller alkalier (natrium, kalium, kalcium) som när lösta i vatten kan angripa glaset. Det kan exempelvis vara betongskvätt vid gjutning eller när vatten rinner på en betongfasad. Samma problem kan man få på aluminium.

Alkalierna i betongen ger den ett pH på ca 13,5 men med tiden tar betongen upp koldioxid från luften och karbonatiserar, vilket sänker pH till 10 eller lägre. Hur snabb karbonatiseringen går beror främst på fukttilstånd och betongens vatten-cement-tal (vct). Karbonatisering försämrar inte betongen, tvärt om blir den hårdare och tätare. Men det som kan vara problematiskt är att betongen inte ger samma skydd mot armeringskorrosion. Så för en oarmerad betong, typ en marksten eller takpanna, är karbonatiseringen till fördel. Ett annat ”angerpp” är urlakning, vilket kan ske längs ytan eller i betongen, när vatten rinner på eller passerar genom och tar med sig kalciumhydroxid.

På äldre betongpannor kan man se att ytan ”sandar”, vilket är en effekt av att vatten runnit på och lakat ut det yttersta lagret på betongen. Betongpannor är ganska tunna och kan vara något porösa och karbonatiserar från båda håll, vilket gör att pH brukar sjunka relativt fort. Så vatten som rinner på taket och eventuellt ner på fönster brukar inte vara så pass basiskt att det etsar glaset. Och jag tror inte heller att en högtryckstvätt av takpannorna (ej nya) skulle vara problematiskt för fönsterglasen. Dock bör man vara lite försiktig med högtrycken, då det kan urlaka betongen i takpannorna.

Har ni fått etsning av fönsterglasen vid tvätt av betongpannor, skulle jag kunna tänka mig att det kommer av rengöringsmedlet som använts. Typ sådana som tar bort alg- och mosspåväxt, då de kan vara ganska basiska.

Om du kontaktar tillverkare av betongpannor (exempelvis Bender) kanske de har bättre information i denna fråga.

/Oskar

avatar
Oskar Esping

Tekn. dr. Thomas Betong och Thomas Concrete Group

Varukorg
Translate
Rulla till toppen