avatar
avatar
avatar

Fråga experten: Lagning av stödmur

Hej
Jag har en stödmur vid källartrappan av lecablock som är putsad. Det har uppstått en horisontell spricka och muren bågnar nu något inåt, pga tjälen. Finns det något sätt att åtgärda detta utan att riva och bygga nytt. Jag har en möjligen dum tanke om att hugga in några 3-5 cm horisontella rännor på dragsidan av muren och däri lägga armering och sedan fylla rännorna med cementbruk. Vad anser ni, skulle detta kunna stoppa sprickbildningen? Jag har prövat med att lägga cellplast 60 cm ut från muren, men det har bara minskat sprickbildningen, inte stoppat den. Jag vore tacksam för goda råd.

/

Bo Tjörnbäck

Experten svarar:

Hej Bo

En mur i lättklinkerblock (typ Leca) tar inte laster från sidan speciellt bra, däremot laster uppifrån tar den bra. Även om murblocket i sig har någorlunda bra hållfasthet, brukar bruket ha ganska låg hållfasthet. Detta för att få en kontrillerad sprickbilning som i första hand går runt murblocken. Det är samma princip för andra murade konstruktioner (hålblock, tegel, mm).

För att få en viss säkerhet mot kollaps vid sidokrafter brukar man lägga in enklare armering (stege, järn, mm) i några av de horisontella fogarna.

Har man en stödmur av murblock är det viktigt att marken närmast muren är dränerad, vilket även brukar hjälpa till att minska belastningen från markrörelser, tjäle , mm. Ensidigt vattentryck mot muren kan även ge problem med frysskador, där murblocken spjälkar sönder.

Jag tror inte du kan stoppa sprickbilningen med att gjuta in armering i efterhand. Tror inte heller att cellplasten har någon större effekt.

Jag tror den enda lösningen på problemet är att du gräver ut och frilägger muren. Du kan då kolla om den går att räta upp och eventuellt förstärka med armering. Och är den i dåligt skick kan det vara bättre att bygga ny. Sedan fyller upp med dränerande makadam närmast muren (och gärna under till tjälfritt djup).

Om det inte går att förhindra att markrörelserna ger vertikala krafter på muren, kan du överväga annan typ av mur, exempelvis L-stöd.

Känner du dig osäker på lämpliga åtgärder, kan det vara ide att låta en byggfirma eller murare kolla på konstruktionen.

Lycka till med stödmuren.

/Oskar

avatar
Oskar Esping

Tekn. dr. Thomas Betong och Thomas Concrete Group

Varukorg
Translate
Rulla till toppen