Mats O och Michael

Mats Öberg, NCC (till vänster), blev vald till Betongföreningens nye ordförande på årsmötet den 23 april. Mats tar över ordförandeklubban efter Michael Åhström (till höger), som också lämnar styrelsen.

Även Johan Söderqvist lämnar styrelsen. Den tidigare sekreteraren Peter Utgenannt, CBI Betonginstitutet, blir ny vice ordförande. Malin Löfsjögård, vd för Svensk Betong och Henrik Pettersson från Sweco blev nyinvalda i styrelsen. Henrik blir också föreningens nye kassaförvaltare. Anders Lindvall från Thomas Concrete Group, Marie Bergman från Strängbetong, Ulf Jönsson från Fehmarn Bält och Anders Rönneblad från Cementa omvaldes. Ny sekreterare är Anders Lindvall. Vi välkomnar alla nya och tackar de personer som nu lämnar styrelsen – tack för era utmärkta insatser!

VD:s presentation av föreningens verksamhet under årsmötet (se Powerpoint)