Studiebesök i Mölndal

Programråd Väst inbjuder till studiebesök på SCA-huset i Mölndal den 21 maj 2015

I Mölndals centrum uppförs nu SCA:s nya kontor av NCC. Stora delar av den prefabricerade betongkonstruktionen som tillverkas och monteras av Strängbetong är utförd. 

Studiebesöket består av en rundvandring på byggarbetsplatsen. Under rundvandringen får vi information från entreprenören NCC rörande projektet och kommande projekt i områdets närhet. Vidare får vi information från Strängbetong rörande tillverkning och montage av betongelementen samt från arkitekten Rstudio om byggnadens utformning.

Antalet deltagare är begränsat till 20 personer (först till kvarn gäller). Det finns en del skyddsutrustning att låna på plats men de som har egen skyddsutrustning får gärna ta med detta.

Tid och plats

Datum:21 maj 2015 kl 15.00–16.00
Plats:NCC:s platskontor, Broplatsen 2 A, Mölndal – se karta
Anmälan: Via knappen nedan
Avgift: Kostnadsfritt för medlemmar (enskilda och korporativa), 400 kr icke medlemmar (medlemskap kostar 280 kr, studerande 50 kr, om du är under 30 år är det gratis).

Program

15.00–16.00Rundvandring på arbetsplatsen med information från NCC, Strängbetong och Rstudio.

 

Varmt välkommen!

Programråd Väst

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Varukorg
Translate
Rulla till toppen